Umaszczenie mopsa

czytano 8360 razy

 

Umaszczenie mopsa

Mopsy występują w dwóch odmianach szaty pod względem koloru: beżowej i czarnej.


Umaszczenie beżowe z czarną maską wskazuje na mopsa w kolorze szaty beżowej a maska to określenie „buzi" mopsa.

Szata mopsa jest beżowa, ale może mieć różne odcienie:

* maść srebrzysta to właśnie taka w odcieniu zimnym -jakim są odcienie srebrne
* maść morelowa to taka cieplutka barwa pomarańczy - w zestawie barw pomarańczowych występują takie określenia barw jak: wspomniany morelowy, brzoskiwiniowy, bursztynowy, ceglasty, koralowy, siena palona
* maść płowa ten odcien sprawia chyba trudność w odbiorze poniewaz dla wielu osób wyobrażenie o tym własnie kolrze jest zupełnie inne.

Wobec tego przedstawie go tutaj:       w odcieniach od ciemnego do jasnego .


Odcienie beżu mogą wpadać w kolor srebrny, brzoskwiniowy, płowy. Jednakże każdy kolor powinien być czysty dla podkreślenia kontrastu między barwą szaty a pręgą grzbietową i maską. Pręga grzbietowa składa się z ciemnych włosów i jest to linia przebiegająca od potylicy do ogona. Czarne znaczenia mają być mocno określone i znajdują się masce, uszach, brodawkach na policzkach oraz tzw. diademie na czole zwanym również „odciskiem kciuka".


Szczeniak zmienia sukcesywnie kolor swej szaty. Rodzi sie bardzo ciemny i z czasem jaśnieje. Potem zmienia szatę ze szczenięcej na młodzieżową a następnie na dorosłą. Wiec i kolor sie nieznacznie zmienia.


Mopsy czarne.


Kolor szaty mopsa czarnego powinna cechować głęboka czerń.

Obecnie we wzorcu nie ma słowa o tym jak traktować pojawiającą się nieraz białą plamkę - znaczenie na piersi. Stary wzorzec, który mamy okazję przeczytać np. w starszych książkach kynologicznych, a między innymi w książce „Psy Rasowe" L. Smyczyńskiego mówi nam o tym, że „mała biała plamka na piersi jest dopuszczalna". Wielu sędziów po prostu nie zwraca na to uwagi, gdyż to jest drobiazg innych szczegółów wzorca.


Autor: B. & S. Zawadzka    Hodowla "Stellanova"

 

 

 data dodania: 2011.03.11 17:17    data edycji: 2011.03.28 22:28
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji http://www.mops.wortale.net/.Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © multi agencja reklamowa z Elbląga idea4you.eu | System CMS | | mapa witryny | login